Maria Sîrbu

O MNĚ

Pocházím z Moldávie a narodila se v Chișinău. Nejprve jsem studovala medicínu, jelikož mým snem bylo stát se lékařem, konkrétně srdečním chirurgem. V roce 1999 jsem se však dostala k manikúře a toto řemeslo mě baví dodnes. Díky své známé jsem se přihlásila na kurz manikúry a o letních prázdninách se vzdělávala v tomto oboru. Bohužel v témže roce se u mého otce projevilo vážné onemocnění, což byla pro mě a celou rodinu tragédie. V té době přinášel finance do rodiny pouze můj tatínek, a tak to i po finanční stránce bylo náročné. V létě jsem úspěšně absolvovala kurz a byla mi nabídnuta pracovní pozice v tomto oboru. Byla jsem za to velmi ráda, jelikož jsem mohla alespoň částečně po finanční stránce své rodině pomoci. Na začátku však bylo zapotřebí nakoupit materiál, s čímž mi pomohl tatínek přispěním na praxi. Poté můj tatínek zemřel a já chodila nadále do školy a k tomu ještě pracovala ve dvou kadeřnictvích. Čím déle jsem pracovala, tím více jsem měla exkluzivních klientů, jako byli např. klienti z moldavského parlamentu. V roce 2006 jsem měla svatbu a o tři roky později (2009) jsem se přestěhovala za svým tehdejším manželem do České republiky.

MÉ PRACOVNÍ POČÁTKY

V prvním salonu v České republice jsem začala pracovat 3.2. 2009, byl to ruský salon. Neuměla jsem rusky, a tak začátky byly velmi náročné. Díky tomu, že jsem již v té době byla odbornice v manikúře, budovala jsem si stálou klientelu, zejména z oblasti Anděl – Radlická – Luka – Jinonice. Následně jsem se rozhodla v roce 2010 pro otevření svého salonu s názvem Mary-Mareanna, ačkoliv jsem měla u sebe pouze 67 000 Kč a bylo mi 23 let. Do té doby jsem neměla žádné znalosti a zkušenosti s podnikáním a po otevření salonu pracovala od rána 5:00 do půlnoci každý den. V salonu jsem měla 6 zaměstnanců, kteří byli rusky či ukrajinsky mluvící. Velmi mi na cestě za svým snem pomohly stálé klientky, které ke mně pravidelně chodily na nehty a doporučovaly mě svým známým. Jakmile se mi začalo více dařit, musela jsem se vypořádávat s agresivní konkurencí, která mi úspěch nepřála. 

...

Poté jsem se jednoho dne rozhodla pro zavření salonu. Následně jsem si v roce 2012 otevřela nový salon na adrese Jeremiášova 2722/2b. O rok později jsem se rozhodla otevřít další salon, tentokrát blíže k centru. Za jednu noc jsem našla prostor a podepsala smlouvu na Letné. Postupně jsem si prostory vylepšovala, aby se klienti u mě v salonu cítili dobře. Až poté mě napadlo salon přejmenovat dle svého jména na Studio Marí. V té době mi bylo 26 let, zatímco moje vrstevnice trávily čas po diskotékách, já pracovala do noci a věnovala se rozvoji svého salonu. Pracovaly u mě různé národnosti – Japonky, Češky, Slovenky, Ukrajinky, Bulharky, Portugalky či Moldavanky. V únoru roku 2018 jsem měla náročné období, jelikož jsem se potýkala s ruskou konkurencí, kde musela zasahovat i policie. Velmi mi v té době pomohl advokát Volodymyr Schwarz. Poté došlo v roce 2019 k dalšímu otevření salonu a tentokrát v ulici Korunovační, kam šli pracovat i moji stálí zaměstnanci. Salon navštěvovali klienti 13 různých národností. Následně přišel covid, což byla velká tragédie. Salony musely být zavřeny, jinak hrozily vysoké pokuty. Po uvolnění restrikcí došlo k otevření salonu na adrese Čelakovského sady 4, Praha 1 na Václavském náměstí, kde salon sídlí dodnes.

Nákupní košík